ATRAKCJE 

Poznaj je! Atrakcje w Pieninach, Spiszu i Niedzicy!

Na każdy dzień coś innego, coś dla młodszego i starszego.....

 

trzy_korony2 
PIENINY / Trzy Korony (Pieniński Park Narodowy)
Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Stoki porośnięte są lasem i pocięte głębokimi dolinami potoków np. Wąwóz Sobczański. Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza  panorama na dolinę Dunajca. Dojście szlakami turystycznymi z Czorsztyna, Sromowiec, Krościenka.

 

Good_Poland_Sokolica_02
PIENINY / Sokolica (Pieniński Park Narodowy)
Sokolica - uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Wysokość 747 m n.p.m. Zbudowana z twardych wapieni. Pionowe ściany Sokolicy o wysokości 307m. opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca. Stoki północne pokryte są lasem bukowo-jodłowym, na szczycie rosną reliktowe sosny. Punkt widokowy na przełom Dunajca, Małe Pieniny i Tatry.

 

Biała woda
PIENINY / Rezerwat Biała Woda (Pieniński Park Narodowy)
Jest to idealne miejsce do spacerów oraz aktywnego wypoczynku. Doskonale przygotowana trasa turystyki pieszej oraz rowerowej (wyłączona z ruchu pojazdów), liczne ławeczki, na których można usiąść i odpocząć delektując się pięknem otaczającej przyrody, mostki oraz tablice informacyjne to tylko niektóre z udogodnień jakie stworzono po to, aby każdy mógł tutaj spędzić miłe chwile obcując z prawdziwą naturą.

 

homole2
PIENINY/ Wąwóz Homole (Pieniński Park Narodowy)
Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie. Stanowią one niebywałą inspirację dla artystów. Nie sposób nie zauważyć także wysokich kolorowych ścian sięgających 120 metrów, zbudowanych z białego i czerwonego wapienia krynoidowego oraz fantazyjnego kształtu samych turni.

 

 

spływ
PIENINY/  Spływ Dunajcem (Pieniński Park Narodowy)
Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji regionu. Z powodzeniem nazwać ją możemy wręcz atrakcją na skalę europejską. Przełom Dunajca jest bowiem jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie.  Trasa spływu ma obecnie 15 km długości. Spływ organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. W tym czasie można korzystać ze spływu Przełomem Dunajca codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu osób - to jest 10 osób.

 

 

rejsy2
Rejsy widokowe po Jeziorze Czorsztyńskim
W sezonie letnim dwa statki – „Biała Dama” i „Harnaś” wypływają z przystani leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy.  Rejs, do którego Cię zachęcamy umożliwia nieco inną formę zwiedzania malowniczych terenów położonych w okolicach zbiornika Czorsztyńskiego. W czasie jego trwania możemy podziwiać nie tylko same góry, które wyglądają naprawdę monumentalnie, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego, skansen na półwyspie Stylchen, zamek Dunajec w Niedzicy, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych atrakcji zarówno architektonicznych jak i przyrodniczych. Wycieczka przebiega pod okiem przewodnika, który opowiada uczestnikom tajemnicze historie miejsc, które mają oni okazję oglądać ze statku.

 

 345838
Zamek w Niedzicy
Zwiedzanie zamku w Niedzicy- zamek otwarty dla zwiedzających: od 01.05 do 30.09 codziennie w godzinach 9:00 - 19:00 (ostatnie wejście o godzinie 18.30) oraz od 01.10 do 30.04 w godzinach 9:00 - 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków).

 

plaża
Plaża Pieniny
Jest to jedyna piaszczysta plaża z kąpieliskiem strzeżonym na jeziorze czorsztyńskim (wstęp bezpłatny).
Przy plaży znajdują się wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkt gastronomiczny, grill, wędzarnia ryb, lodziarnia, boisko do siatkówki plażowej, salon gier, miejsca ogniskowe, parking i toalety.

 

Czerwony_Klasztor
Czerwony Klasztor
Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach był siedzibą zakonu kartuzów i kamedułów. Na terenie klasztoru znajduje się gotycki kościół pw. Św. Antoniego. Miejscowość od dawna jest odwiedzana przez turystów. Sprzyja temu bardzo atrakcyjne położenie z widokiem na Trzy Korony. Przy klasztorze znajduje się restauracja Pod Lipą, bufety, sklepy z regionalnymi pamiątkami i oscypkami.

 

kościół w dębnie
Drewniany kościół w Dębnie

Drewniany kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim to niezwykle cenny zabytek pochodzący z 1490 r. Jest to świątynia gotycka z drzewa modrzewiowego, przy budowie, której nie używano gwoździ. Wewnątrz zachowała się wspaniała się wspaniała polichromia z 1500r. Godny podziwu jest również ołtarz główny z pięknym tryptykiem.  Od 2003 obiekt figuruje na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego Unesco.

 

PN-Słowacki-Raj-52
SŁOWACJA/ Słowacki Raj

Narodowy Park „Słowacki Raj" znajduje się we wschodniej części Słowacji. Na terenie Słowackiego Raju utworzono wiele szlaków pieszych i rowerowych.  Po bardzo malowniczych szlakach możemy chodzić całymi dniami. Metalowe stopnie, wiszące mosty oraz jednokierunkowe, kilkunastometrowe drabiny sprawią, że to miejsce zostanie nam w pamięci na długi czas. Z uwagi na dosyć długi czas zwiedzania proponujemy zacząć wycieczkę dosyć wcześnie. Najciekawszym szlakiem, bardzo malowniczym i przystęnym dla każdego turysty jest Przełom Hornadu.

 

jaskinia lodowa
SŁOWACJA / Demianowska Jaskinia Lodowa
Demianowska Jaskinia Lodowa położona jest w Tatrach Niżnych nieopodal ośrodka narciarskiego Jasna, 10 km na południe od Liptowskiego Mikulasza na Słowacji. Długość jaskini wynosi 1975 m. natomiast trasa zwiedzania ma 650 m. Temperatura w jaskini podczas letnich miesięcy waha się od 0°C do +3°C. Nagromadzona tu warstwa lodu powstawała przez ponad 500 lat.

 

 

jaskinia-bielska
SŁOWACJA/ Jaskinia Bielska
Jaskinia Bielska znajduje się na Słowacji na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Droga do Jaskini Bielańskiej prowadzi z Kotliny Tatrzańskiej położonej kilka kilometrów na północny-wschód od Tatrzańskiej Łomnicy. Dojście do jaskini zajmuje około 25 min. Jaskinia ta jest jedną z największych i najładniejszych jaskiń na Słowacji. Uznana jako zabytek przyrody jest obszarem chornionym. Udostępniona do zwiedzania.

 

 

tatralandia
SŁOWACJA/ Aqua Park Tatralandia
Aqua Park Tatralandia jest największym wodnym parkiem na Słowacji. Tatralandia położona jest  niedaleko Liptovskiego Mikuláša. Usytuowany jest na terenach obfitujących
w geotermalne źródła. Woda mineralna korzystnie wpływa na układ ruchowy i oddechowy. Przy Parku wodnym znajduje się miasteczko rodem z dzikiego zachodu gdzie organizowane są przedstawienia. Najciekawszym jest chyba napad na bank i pościg za bandą złoczyńców odgrywający się na ulicach miasteczka. W sąsiedztwie Tatralandii możemy też spróbować swoich sił w parku linowym.

 

 

WYCIĄGI NARCIARSKIE 

polana sosny
♦ POLANA SOSNY W NIEDZICY
Położony u podnóża Pienin stok, ze wspaniałym widokiem na jezioro, elektrownię wodną i Zamek Dunajec,
posiada 3 wyciągi narciarskie, 4 trasy zjazdowe i jedyną w rejonie, l liczącą 8 kilometrów trasę biegową.
Stoki są sztucznie odśnieżane, oświetlone oraz nagłośnione.
Wyciąg B dla dzieci liczy 70 m długości, średni wyciąg C - 300 m, a wyciąg A - 400 m.
Dla najmłodszych nowość - PARK KUBUSIA! Stacja przyjazna rodzinom z dziećmi.
Przy dolnej stacji wyciągu działają stylowe górskie szałasy gastronomiczne, opieka GOPR, bezpłatny parking,
szkoła narciarska i wypożyczalnia nart.

 

kotelnica
♦ KOTELNICA - BIAŁKA TATRZAŃSKA

Wszystkie dostępne trasy zjazdowe w Białce Tatrzańskiej są naśnieżne, oświetlone i codziennie przygotowywane
przez ratraki. Do dyspozycji narciarzy jest około 42 ha powierzchni tras narciarskich.
Oprócz infrastruktury narciarskiej, ośrodek dysponuje własnymi bezpłatnymi parkingami
na ok. 800 samochodów osobowych i autokary. Na dolnej i górnej stacji kolei bezpłatne WC.
Przy dolnej jak i przy górnej stacji znajdują się karczmy.

 

pkl szczawnica
♦ PKL SZCZAWNICA
W centrum miasta, znajduje się kompleks kolei i wyciągów na Palenicę i Szafranówkę. Na szczyt wjeżdża czteroosobowy wyciąg krzesełkowy o długości 780 metrów, a w pobliżu górnej stacji znajdują się trzy wyciągi orczykowe prowadzące
na Szafranówkę. Na szycie pozostają 4 trasy, dwie na polanach Szafranówki dla początkujących o niskim stopniu trudności,
i dwie trasy zjazdowe z Palenicy. Pierwsza z nich, krótsza, o długości 1000 metrów to trudna trasa  dla zaawansowanych narciarzy, natomiast dłuższa to "trasa rodzinna" o długości 1800 metrów i różnicy wysokości 270 metrów. Wszystkie trasy na Palenicy są ośnieżane i utrzymywane przez ratraki.  Obok Szafranówki znajduje się również rynna half-pipe dla snowboarderów, natomiast przy dolnej stacji kolejki jest wypożyczalnia sprzętu, mała gastronomia, noclegi, restauracja oraz ratownik GOPR.

 

jurgów ski
♦  STACJA NARCIARSKA JURGÓW
W Jurgowie uruchomiona została nowa, trochę trudniejsza od pozostałych, trasa narciarska.
Góra ta położna nieco na uboczu wsi w kierunku granicy ze Słowacją (wysokość 1024 metry) charakteryzuje się znakomitymi warunkami śniegowymi przez cztery miesiące w roku. Stwarza to doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i sportów zimowych.
Wystawa płd.-zach. pozwala cieszyć się panoramą Tatr a zwłaszcza pięknie wyeksponowanym masywem Tatr Bielskich
z ich najwyższym szczytem Hawraniem - 2152 m. Wysokość Górkowego Wierchu pozwala na zaplanowanie kilku tras zjazdowych
o zróżnicowanym stopniu trudności i długości (od 300 do 1900 metrów zjazdu).

 

czorsztyn-ski
♦ CZORSZTYN SKI
Czorsztyn-SKI w Kluszkowcach, położony nie w Pieninach a w Gorcach, na zboczach góry Wdżar,
zaliczany do stoków pienińskich ze względu na bliską odległość oraz nazwę zaczerpniętą od pienińskiej miejscowości Czorsztyn.
Wykorzystując naturalne warunki, atrakcyjne położenie i mikroklimat, stworzono nowoczesny ośrodek przyjazny miłośnikom
sportów zimowych. Ośrodek posiada siedem tras zjazdowych o łącznej długości 4160 metrów.
Wszystkie trasy posiadają nagłośnienie, są oświetlone oraz dośnieżane, obsługiwane przez 12 armatek śnieżnych i 4 ratraki, średnie nachylenie stoku wynosi 23%.